Progresul Ezeriș se pregătește pentru „finala” de la Târgu Jiu

Progresul Ezeriș a debutat în play-out ligii a III-a pe terenul sintetic de la stadionul „Mircea Chivu”. Adversari le-au fost gorjenii de la Gilortul Târgu Cărbunești. Jocul echipei gugulane este vizibil îmbunătățit comparativ cu rezultatele din partea a doua a campionatului regulat. Un semn bun că Progresul Ezeriș se află pe drumul relansării. Asta chiar dacă adversarele obțin încă puncte în fața gugulanilor. După aspectul partidei, gugulanii meritau mai mult de la meciul cu gorjenii. Din păcate, au fost proprii „dușmani”, prin ratările avute și erorile din defensivă pe final de joc.
ACS Progresul Ezeriş – CS Gilortul Târgu Cărbuneşti 0-2 (0-1)

Liga 3 – Play-Out. Seria 7. Data: 1 aprilie 2022. ora 17:00. Stadion: Mircea Chivu – Teren 2 Sintetic (Reşiţa)
Arbitri: Ardelean Mircea (Arad ) – Berariu Lucian Mihai (Moroda – Arad), Cășuț Cristian (Arad – Arad)
Observator de arbitri: Mureșan Ioan (Timişoara).
Delegat de joc: Ilici Gheorghe (Timişoara)
Au marcat: 0-1: Gîlcescu (39). 0-2: Ciutică (90+2).

Progresul Ezeriș

Progresul Ezeriș (antrenor Dorian Arbănaș): Birăescu (cpt.) – Mărgan, Dragomir, Gavrilescu, Zamfir – Ciurea (Dumitru), Rotariu, Cărăușu (Găman), M. Călin – Ciopraga, (Turău), Musoni.
Pe bancă: Barbu, Corneanu, Boț, Dediu, Crețu, Secula.
Așa s-a scris istoria meciului cu Gilortul…

Partida a fost una controlată de către echipa pregătită de către Dorian Arbănaș. Jucătorilor gugulani le-au lipsit concentrarea la finalizare, acolo unde au avut oportunități prin Ciurea (10), Zamfir, Musoni și Ciopraga. În schimb au marcat gorjenii prin Gîlcescu către finalul primei reprize și misiunea gazdelor s-a complicat. Golul oaspeților venit în minutele de prelungire ale jocului nici nu au mai contat decât pentru statistica partidei.

Antrenorul Dorian Arbănaș are și trebuie să aibă rolul decisiv în revenirea echipei. Nu ar trebui să-și facă probleme pentru că îi este pus numele în joc și poate fi „acuzat” (de dilentanți) pentru rezultatele slabe ale echipei. Arbănaș va reuși să salveze echipa de la retrogradare. Arbănaș va reuși! Sigur, că nu este ușor, dar trebuie să aibă încredere în forța grupului. Una care crește de la meci la meci. În primul rând pentru că încet-încet jucătorii gugulani arată ca un tot unitar.

În al doilea rând un potențial antrenor mare își arată iscusința și își atinge obiectivul cu echipe mici pe care le crește ulterior în valoare. Dorian știe asta și va reuși cu Ezeriș … Echipa crește de la joc. Este un semn bun. Colectivul este ok de la antrenor până la .. Pepi Corneanu, mezinul echipei.

O dovadă că-i lui Arbănaș îi pasă de soarta echipei este că nu a renunțat până acum. În al treilea rând, adversarii gugulanilor au valoare sensibilă egală cu cea a gugulanilor. Diferența o face pregătirea săptămânală și concentrarea de-a lungul celor 90 minute de joc. Dacă își vor rezolva aceste două probleme, jucătorii gugulani vor deveni … „spartanii cărășeni”. Cei care pot dovedit ușor că au valoare pentru acest nivel. Să nu uite că alții, cei de la fostele echipe nu le-au dat nici o șansă! Acum băieții trebuie să fie … Q.E.D.

Cristian Șodâncă: „Dacă înscriam primii, alta era soarta jocului”

„Un joc dominat de noi în mare parte, dar ne-a lipsit inspirația și concentrarea la finalizare. Probabil dacă înscriam primii prin Ciurea la ocazia monumentală avuta în minutul 10, alta era soarta jocului. Dar și așa am avut din nou șansele noastre de a egala la 1. Au avut ocazii Zamfir, Musoni și Ciopraga, iar în prelungiri oaspeții au făcut 2-0 printr-un contraatac! Cred că un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil în această etapă, dar continuăm să luăm goluri pe neatenții și greșeli.

Progresul Ezeriș- Cristian Șodâncă

Ne vom pregăti mai bine săptămâna aceasta și vom merge să câștigăm la Viitorul Pandurii 2 Târgu Jiu. Este un lucru care ne stă în puteri dacă avem atitudine și inspirație. Putem spune chiar că acest meci este o primă finală pentru supraviețuire… Cu toate că este doar etapa a doua a play-outului, victoria noastră acolo ar însemna o mare gură de oxigen. In orice caz, așa cum am făcut întotdeauna, ne vom juca șansele până la final. Atâta timp cât avem șanse la fiecare meci vom crede în ele și vom da totul pentru a câștiga”,a spus Cristian Șodâncă, președintele echipei ACS Progresul Ezeriș.

Progresul Ezeriș - Arbănaș

Dorian Arbănaș: „Am avut ocazii, dar nu am marcat!”

Dorian Arbănaș: „A fost un joc echilibrat cu o dominare a echipei noastre. Din păcate, ea s-a dovedit sterilă ca rezultat. Mă refer că nu am marcat. Ei în schimb au dat primul gol din fază fixă. A doua repriză am dominat-o total. Am avut ocazii de unu la unu. Din păcate, nu am marcat. Chiar am primit și două cartonașe roșii la aceeași fază. După un gest de fair-play, adversarii nu ne-au dat mingea. Gavrilescu a fost eliminat pentru două galbene. Apoi Mărgan pentru proteste repetate! Sincer, numai de asta nu aveam nevoie!”