Progresul Ezeriș crede în viitor…

Progresul Ezeriș este reprezentanta Banatului de Munte în play-outul ligii a III-a, seria 7. Elevii lui Dorian Arbănaș au întâlnit acasă în Valea Domanului pe liderul seriei, ACS Viitorul Șimian. Chiar dacă cărășenii au început meciul în forță, destinul a fost de partea mehedințenilor.
ACS Progresul Ezeriş – ACS Viitorul Şimian 1-4 (0-1)

Liga 3 – Play-Out, Seria 7. Data: 16 aprilie 2022. Ora: 17:00. Stadion: Mircea Chivu – Teren 2 Sintetic (Reşiţa).
Arbitri: Lunca Dragoș Nicolae – Meres Robert, Giorgiu Claudiu (toți din Cluj-Napoca).
Observator de arbitri: Trancă Ciprian (Timişoara)
Delegat de joc: Semen Constantin (Târgu Jiu).
Pentru Ezeriș a marcat: Musoni.

Progresul Ezeriș (antrenor Dorian Arbănaș): Birăescu (cpt.)– Dumitru, Dragomir, Zamfir, Ciurea – Bot, Călin, Barbu, Cărăuşu, Rotariu – Musoni. Au mai jucat: Ciopraga, Constantin, Creţu, Dediu.

Partida s-a disputat sub semnul echilibrului în sensul că Ezeriș a pus probleme liderului play-outului. Elevii lui Dorian Arbănaș au pus probleme prin atacantul Musoni, Ciurea, Barbu și Marius Călin și au avut ocaziile cele mai clare. A venit primul golul al oaspeților, fază la care amfitrionii au reclamat henț în momentul preluării mingii de către atacantul mehedințenilor. În repriza a doua, cărășenii au ratat alte câteva ocazii bune prin Musoni, dar scorul a devenit 0-3, când belgianul a înscris golul de onoare.

Progresul Ezeriș

Cristian Șodâncă:Am întâlnit echipa de pe locul I din play-out, dar diferența de scor a fost un pic cam mare. Prima repriză a fost una foarte echilibrată, în care noi am fost cei cu ocaziile. Am primit un gol după o preluare cu mâna a atacantului oaspete și am intrat la pauză în dezavantaj pe tabelă.

Progresul EzerișÎn prima parte am ratat ocazii mari prin Barbu, Ciurea și Musoni. Am simțit că suntem în apropierea Sărbătorilor și am făcut în repriza secundă alte cadouri adversarilor care s-au desprins pe tabelă. Mergem înainte. vom vedea ce vom putea reuși în etapa următoare”.