Cupa Rotary Caransebeș 2021 – o frumoasă propagandă a șahului cărășan

Ediția 2021 a Cupei ROTARY Caransebeș la șah a reunit la start 51 de sportivi din Caransebeș, Obreja, Păltiniș, Bolvașnița, Teregova, Timișoara, Reșița și Bocșa. Este vorba despre participanți de la 6 la 80 de ani, jucători clasificați sau amatori. Pe toți i-a unit pasiunea pentru sportul minții.

Pe durata celor 7 runde desfășurate în sistem elvețian timp de gândire câte 10 minute de jucător cu 2 secunde adăugare la fiecare mutare. S-a jucat un șah de calitate, cu partide pe muchie de cuțit.

S-au impus seniorii șahului cărășan

La final s-a impus conform coeficienților valorici, maestrul FIDE Suciu Dinu-Simi (Caransebeș) urmat de colegii săi de la Muncitorul Reșița – Tunaru Alexandru (Obreja) și Bolintiș Mihai (Reșița).
În întrecerea veteranilor s-a impus Stroescu Gheorghe (Reșița) urmat de Bartha Andrei (Timișoara) și Fometescu Marcel (Caransebeș).

Cupa Rotary Caransebeș 2021

Premianții pe categorii

La Jucători cu ELO<2000 Locul I a fost ocupat de Calomfirescu Ioan urmat de Irimia Horia-Ion (ambii din Reșița) și Pîrvulescu Ilie (Teregova).
La Jucători cu ELO<1600 locul I a fost ocupat de Drăgoi Albert Marian (Bocșa) urmat de Poșta Cristian Manuel (Caransebeș) și Izsak Andrei (Timișoara).
La jucători de categoria I locul I a fost ocupat de Vuița Trifu (Reșița).
Cel mai bun jucător până la categoria a II-a Țuțuianu Ion (Reșița).
La Feminin locul I Muselin Rozeta-Daniela (Caransebeș).

Stîngu Alin s-a impus la juniori

La juniori locul I Stîngu Alin (Reșița) urmat de Tamaș Christian Arrydan (Caransebeș) si Korcsek Alexandru David (Reșița). Menționăm că juniorul caransebeșean Cristian Arrydan Tamaș a ocupat și locul 1 în clasamentul juniorilor sub 12 ani și locul 1 in clasamentul celor cu ELO sub 1600 puncte. Organizatorii a făcut precizarea că premiile nu s-au cumulat.
La Junioare locul I Tecliș Anca Maria (Reșița), urmată de surorile Gavrilovici Didraga Lidia și Debora Ruth din Păltiniș.
La juniori 12 ani locul I i-a revenit lui Văduva Ion-Valentin. L-au urmat Guțu Cătălin Vlad Aurelian, Popovici Ana-Maria-Iulia, Birdeanu Maria-Alexandra (toti patru din Reșița) si caransebeșenii Radu Horia Justin și Micu Jurescu Flavius.
La copii 10 ani, locul I a fost câștigat Grecu Bogdan Andrei urmat de Cocârțău David(ambii din Caransebeș).
La copii 8 ani locul I Grecu Zian-Matei urmat de Scurtu Maria-Georgiana (ambii din Caransebeș).

Cel mai tânăr participant – o reșițeancă!

Cel mai tânăr participant Bejinariu Iris-Maria (Resita). Juniorul caransebeșean Cristian Arrydan Tamaș a ocupat și locul 1 în clasamentul juniorilor sub 12 ani și locul 1 în clasamentul celor cu ELO sub 1600 puncte. Și in această situație, premiile nu s-au cumulat.

Muncitorul Reșița a fost la înălțime

A fost îmbucurătoare forma bună manifestată de echipierii de la Muncitorul Reșița, echipa fanion a județului. Este un lucru bun în perspectiva Diviziei. Este de remarcat și evoluția foarte bună a juniorilor Stîngu Alin, Drăgoi Albert Marian, Korcsek Alexandru David, Tamaș Christian Arrydan și Văduva Ion-Valentin care sperăm cu toții că vor fi schimbul de mâine al șahului din Caras Severin.

La competiție au participat multi juniori și jucători amatori care au creat o atmosferă de bucurie a practicării șahului. Iar pentru eforturile lor organizatorul – Clubul ROTARY Caransebeș- i-a răsplătit cu premii în cupe, medalii, diplome și bani. Fondul total de premiere a depășit 2.500 lei. Cei prezenți au considerat că a fost o acțiune extrem de reușită a Rotary Club Caransebeș, o frumoasă propagandă pentru practicarea jocului de șah!