Boșco Vișatovici: „A contat enorm lipsa lui Danci și Lucică”

Boșco Vișatovici, antrenorul echipei AFC Voința Lupac este afectat de modul cum a început play-offul echipa croată. Sorții sau mai bine zis tabela Berger a făcut ca Voința Lupac să aibă în primele două partide deplasări. În prima etapă a play-offului, elevii lui Boșco Vișatovici au pierdut cu 0-2 la CSM Deva. Ieri duminică, AFC Voința Lupac a pierdut simetric tot 0-2 în fața celor de la Pandurii Lignitul Târgu Jiu.

Boșco Vișatovici a explicat cu transparență cauzele celor două eșecuri. Ratările și lipsa de concentrare din repriza a doua sunt principali „dușmani” ai croaților cărășeni.

BoșcoCS Pandurii Lignitul Târgu Jiu – AFC Voinţa Lupac 2-0 (0-0)

Liga 3 – Play-Off. Seria 7. Data: 10 aprilie 2022. Ora: 17:00. Stadion: Municipal (Târgu Jiu).
Delegat de joc FRF: Mirea Adrian (Craiova).
Au marcat: Robert Petre (53), Andrei Georgescu (66).

AFC Voința Lupac (antrenor Boșco Vișatovici): Căpățână – Bărbulescu (65, Cega), Banac, Circa, V. Marcu – Arjocan (79, Jivan), Săndescu (cpt.), Vaștag, Jinga (65, Bagherea) – Popa (65, Cristodulo), Giurică (79, Hrudei).

Boșco

Croații s-au ținut bine în primul mitan ținând cont că nu au apelat la serviciile play-makerul Danci, suspendat la meciul cu Deva. Elevii lui Boșco Vișatovici au încasat ambele goluri în repriza secundă până în minutul 66.

Liga a 3-a AFC

Boșco Vișatovici: „Am avut momente când am dominat jocul”

Boșco Vișatovici: „Am repetat istoria de la meciul cu Deva. O primă repriză foarte bună. Am avut momente când am dominat jocul. Ne-am creat și ocazii. Din păcate vechea meteahnă, nu am marcat. Apoi băieții au intrat deconectați în repriza secundă. A urmat a doua meteahnă de care nu scăpăm încă la meciuri. Greșeli personale în defensivă și Pandurii a marcat două goluri.

Avem copii fără experiență, nu au prins încă cheag. Se vede asta din jocul lor. Sunt ai noștri, mergem înainte și trebuie să-i formăm pentru anul viitor. Am avut două lipsuri mari la Pandurii și s-a văzut în rezultatul final. Este vorba de Danci și Lucică. A contat enorm în joc absența lor.”