Voința Lupac a ajuns pe podium. Ezerișul s-a ținut scai de croați…

Voința Lupac a ajuns pe podiumul seriei a 7-a a ligii a III-a la finele campionatului regulat. Sâmbătă, croații i-au avut ca adversari pe Marius Călin & comp. de la Progresul Ezeriș. La finele meciului, amfitrionii lui Boșco Vișatovici s-au impus cu 3-0, pe final de meci, mult mai greu decât s-au așteptat suporterii. A fost un derbi aprig, așa cum numai echipele cărășene știu să o facă atunci când joacă între ele.

AFC Voinţa Lupac ACS Progresul Ezeriş    3-0 (0-0)

Liga 3. Seria 7. Data: 26 martie 2022. Ora: 15:00. Stadion: Voinţa (Lupac).
Arbitri: Lăstun Mihail Sebastian (Râmnicu Vâlcea) – Nagy Daniel (Mediaş), Nistor Ioana (Orlat – Sibiu).
Observator de arbitri: Arșa Emil (Arad).
Delegat de joc FRF: Micșa Dorin (Timişoara).

Voința Lupac

Au marcat: 1-0: Danci (78); 2-0: Banac (83); 3-0: Bărbulescu (90+2).

AFC Voința Lupac (antrenor Boșco Vișatovici): Căpățână – Lucică, Circa, Banac, Cega (46, Hrudei) – Săndescu, Danci (cpt.) (86, Bagherea), Vaștag (46, V. Marcu), Arjocan (81, Cristodulo)  – Jinga, Popa (86, Bărbulescu).
Pe bancă: Trașcă – Jivan, Dalea, Giurică.

ACS Progresul Ezeriș (antrenor Dorian Arbănaș): Birăescu (cpt.) – Mărgan, Gavrilescu, Dragomir (83, Boț), Zamfir – Dumitru, Rotariu, M. Călin, Găman, Ciurea – Turău.
Pe bancă: Barbu, Corneanu, Dediu, Crețu, Măduță.

Partida în sine a fost una disputată, cu ambele formații determinate. De data aceasta la Progresul Ezeriș s-a sunat „adunarea”. Jucătorii gugulani au participat in corpore la ciclul de pregătire săptămânal al antrenorului Dorian Arbănaș. Acesta și-a așezat echipa în teren pentru a acoperi cât mai bine zona defensivă din fața porții apărate de Cristian Birăescu. În primul mitan, croații au ratat chiar o lovitură de pedeapsă prin Săndescu (min. 27), căpitanul gugulanilor fiind la înâlțime și a parat lovitura. A fost 0-0 la pauză și bătălia pentru o victorie croată a continuat în repriza a doua.

Voința Lupac - Cristi Birăescu

La pauză, Vișatovici a operat două schimbări și i-a trimis în teren pe Marcu și Hrudei, care i-a înlocuit pe Cega și Vaștag. În final de joc, amfitrionii au spart gheața prin căpitanul Cristian Danci (82). Peste cinci minute, Banac urcat în atac avea să majoreze scorul la 2-0, iar Bărbulescu a închis tabele în minutele de prelungire.

Voința Lupac - Cristi Danci

Victoria Voinței Lupac a adus echipa croată a cărășenilor pe locul trei, cu o zestre de 32 de puncte. Cu două mai multe decât CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu.

Marian Zuza:Dedicăm victoria din play-off, domnului primar Marian Vlasici”

Marian Zuza: „Noi am pregătit meciul pentru a ne atinge obiectivul. Eram conștienți că Progresul Ezeriș ne va da o replică dârză, ceea ce au și făcut. Noi ne felicităm antrenorul Boșco Vișatovici și jucătorii. Dedicăm victoria din play-off, domnului primar Marian Vlasici. El este cel care are meritul principal pentru ceea ce reprezintă brandul AFC Voința Lupac astăzi în fotbalul bănățean. Greul abia acum începe, când întâlnim numai primele patru echipe ale campionatului.”

Dorian Arbănaș: „Am pierdut cu 3-0 la Lupac, dar am câștigat în atitudine”

Dorian Arbănaș: „A fost un ultim joc din campionat înaintea play-outului. Am pierdut cu 3-0 la Lupac, dar am câștigat în atitudine. Băieții au tratat jocul cu maturitate. Am avut prezență la antrenamente, lucru care trebuie să se întâmple la fiecare meci. Felicit băieții pentru atitudine. S-au închis bine pentru terenul de la Lupac. Au luptat pentru fiecare minge. Sigur, mai avem de pus multe lucruri la punct, dar importantă este atitudinea.

Voința Lupac - Dorian ArbănașLa Lupac am fost învinși pe greșeli personale din faze fixe. Am pierdut acasă la locul trei. Adversarii aplică cu noi principiul „fotbalul greșeala așteaptă”. Dacă ne punem la punct și cu pregătirea fizică, atunci vom avea calitate și pentru 90 de minute. În play-out trebuie multă atenție și să aducem victorii cu echipele care sunt sub noi în clasament. Mă refer la Aurul Brad, Viitorul Pandurii și Gilortul Târgu Cărbunești. Nu ne va fi ușor, dar trebuie să ne mobilizăm pentru a ne atinge obiectivul!”

Voința Lupac     foto: miruna mihancea.