România nu a câștigat niciodată meciul doi de la Campionatul European!

BELGIA ROMÂNIA 2-0 (1-0)
Au marcat: Tielemans 2′, De Bruyne 80′.
Arbitri: Szymon Marciniak (Polonia) – Tomasz Listkiewicz, Adam Kupsik (Polonia). Al patrulea oficial: Donatas Rumšas (Lituania). Arbitru VAR: Tomasz Kwiatkowski (Polonia). Asistenți VAR: Bartosz Frankowski (Polonia), Nejc Kajtazovic (Slovenia).
BELGIA: 1. Casteels – 3. Theate (2. Debast 76′), 4. Faes, 5. Vertonghen, 7. De Bruyne-cpt., 8. Tielemans (18. Mangala 72′), 10. Lukaku, 14. Lukebakio (9. Trossard 56′), 21. Castagne, 22. Doku (11. Carrasco 72′), 24. Onana.
Selecționer: Domenico Tedesco
Pe bancă: 12. Kaminski, 13. Sels – 16. Vranckx, 17. De Ketelaere, 19. Bakayoko, 20. Openda, 23. Vermeeren, 25. De Cuyper.

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Rațiu (23. Sorescu 90′), 3. Drăgușin, 6. M. Marin (14. Olaru 68′), 11. Bancu, 13. Mihăilă (10. Hagi 68′), 15. Burcă, 18. R. Marin, 19. Drăguș (7. Alibec 81′), 20. Man, 21. Stanciu-cpt.
Selecționer: Edward Iordănescu
Pe bancă:: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 17. Fl. Coman, 22. Mogoș, 24. Racovițan, 25. Bîrligea, 26. Șut.
Belgienii și-au asigurat victoria cu două goluri marcate cum nu se putea mai bine pentru ei. În debut de meci și pe final de partidă. Youri Tielemans a deschis scorul în startul de partidă, minutul 2, cu un șut pe jos printr-o pădure de picioare ale jucătorilor tricolori. După golul lui Youri Tielemans, Radu Drăgușin a fost aproape de gol în minutul 5, cu o lovitură de cap, dar Casteels a respins de sub bară.
Belgienii mai puteau înscrie, dar portarul Niță a avut o prestație sigură. Elevii lui Edi Iordănescu au avut câteva oportunități de a puncta, prin Burcă, Man și Mihăilă. Din păcate, mingea nu a intrat în poarta lui Casteels. După ce Lukaku a avut un gol anulat pentru ofsaid în minutul 63,  arbitrului Marciniak nu le-a acordat „tricolorilor” penalty la o fază evidentă în minutul 65.
Arbitrul nu a fost chemat să revadă faza în care Faes i-a trimis mingea direct în mână colegului său Tielemens. Faza s-a petrecut in careul belgian. Peste cinci minute, Dennis Man a scăpat singur cu Casteels, dar a ratat inexplicabil.
Pe de altă parte, nu ai voie să ratezi din pozițiile acelea la un turneu final! Partidele sunt eliminatorii, iar orice fază irosită costă enorm! În final, Kevin De Bruyne a dus scorul la 2-0 în minutul 80, după o cursă de urmărirea unei mingi lungi și finalizare cu un șut pe lângă Niță ieșit în întâmpinare.
România are meciul decisiv cu Slovacia, programat pe data de 26 iunie, de la ora 19:00, la Frankfurt.

Toate echipele din Grupa E de la EURO 2024 au câte 3 puncte în clasament, după două etape.

Clasamentul Grupei E de la EURO 2024

la Campionatul European 1984 din Franța. În meciul doi a fost RFG – România 2-1.
la Campionatul European 1996 din Anglia. În meciul doi a fost Bulgaria – România 1-0.
la Campionatul European 2000 din Belgia. În meciul doi a fost Portugalia- România 1-0. (gol primit în minutul  90+4).
la Campionatul European 2008 din Elveția. În meciul doi a fost Italia – România 1-1.
la  Campionatul European 2016 din Franța. În meciul doi a fost Elveția – România 1-1.
Lotul României pentru EURO 2024
PORTARI: Horațiu Moldovan (Atlético de Madrid), Florin Niță (Gaziantep), Ștefan Târnovanu (FCSB).
FUNDAȘI: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova), Andrei Burcă (Al-Okhdood), Radu Drăguşin (Tottenham), Vasile Mogoş (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (Palermo), Bogdan Racovițan (Rakow), Andrei Rațiu (Rayo Vallecano), Adrian Rus (Pafos).
MIJLOCAȘI: Alexandru Cicâldău (Konyaspor), Ianis Hagi (Alavés), Marius Marin (Pisa), Răzvan Marin (Empoli), Darius Olaru (FCSB), Deian Sorescu (Gaziantep), Nicolae Stanciu (Damac), Adrian Şut (FCSB).
ATACANȚI: Denis Alibec (Muaither), Daniel Bîrligea (CFR Cluj), Florinel Coman (FCSB), Denis Drăguş (Gaziantep), Dennis Man (Parma), Valentin Mihăilă (Parma), George Puşcaş (Bari).
foto articol:  Justin Setterfield / Getty Images.