Remiză în disputa bănățeană

ACSM REŞIŢA – CSC DUMBRĂVIŢA 1-1 (1-1)
Au marcat: 1-0: Burlacu (2); 1-1: Cibi (12).
Stadion: ”Mircea Chivu” (Reşiţa – Caraş Severin). Spectatori: 1000.
Arbitri: Bogdan Neculcea (Bucureşti) – Cosmin Bojan (Târgu Mureş) și Zsolt Kopriva (Carei).
Rezervă: Arthur Răcoare (Curtea de Argeş).
Observator arbitri: Mihai Florin Marcu (Oradea).
Delegat joc: Mihai Prunariu (Târgu Jiu).

ACSM Reșița (antrenor Flavius Stoican): M. Goga – Elton da Silva (46, Bocșan), Dudea (cpt.), Rimovecz – Al. Negru (86, Doană), Tucaliuc (69, Haită), Cioiu, Chera – Lascu, Andrei Burlacu (86, Antonio Suciu) – Angelov (57, Samake). Pe bancă: Dincă – Jerdea, D. Fărăgău, Dolghi.
Cartonașe galbene: Samake (80), Flavius Stoican (71), Ovidiu Popescu (82).

CSC Dumbrăvița (antrenor Cosmin Stan): Mikloș – Burdeț, Zurbagiu (cpt.), Apro – Răzvan Morariu, Adam, Salhi, Martinov (86, Scutaru 86), Cibi (86, Ristin) – Paulevici (62, Vasluian), Modan (81, Sofran). Pe bancă: Trifon – Ghinescu, Pădurariu, Anișorac, Bogdan Sima
Cartonașe galbene: Morariu (38 și 77), Salhi (45+1), Cosmin Stan (17). Cartonaș roșu: Răzvan Morariu 77 (cumul de două cartonașe galbene).

Așa s-au înscris golurile în Valea Domanului.
1-0. Elevii lui Stoican au deschis scorul rapid după un contraatac în care Cioiu din zona mediană a terenului i-a pasat filtrant lui Burlacu care a finalizat cu un șut de la 15 metri zona centrală în stânga lui Mikloș Robert ieșit în întâmpinare. 1-1: Dumbrăvița a egalat tot după o contraatac. Adam i-a pasat în spatele defensivei reșițene lui Cibi, care a pornit în cursă solitară de 30 metri și a înscris cu un șut pe jos, după ce l-a driblat în careu, ușor lateral dreapta și pe portarul Goga.

Partida a început în vervă asemeni celei din etapa 1-a cu FCU Craiova și rosonerii conduceau după un minut de joc. A urmat ocazia lui Lascu (6) cu capul și s-a creat impresia că Reșița va avea un meci ușor. Nimic mai neadevărat, pentru că ambițioasa echipă din Dumbrăvița nu a cedat, a avut reacție și ocazii la Apro (7), Cibi (9) și a reușit chiar egalarea în minutul 12. Reșița a menținut ritmul și a replicat prin ocazia lui Chera (44) , iar timișenii prin Adam.

În mitanul secund au avut bune oportunități prin Tucaliuc (47), Burlacu (47 și 75), Angelov (47), Cioiu (85). De la Dumbrăvița nu a făct diferența Modan (64), Apro (72), și Cibi (82).
Din minutul 77, oaspeții au jucat în inferioritate numerică, Morariu fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.
Dumbrăvița a făcut un bun joc defensiv, s-a apărat bine supranumeric, a acoperit foarte bine zonele și a aplicat până la exasperarea rosonerilor tactica tragerii de timp, prin „accidentări” multe și mărunte… Cosmin Stan a aplicat teoria conform căreia scopul scuză mijloacele…