Progresul Ezeriș a fost detronată de pe podium la Târgu Cărbunești…

Progresul Ezeriș a pierdut derbiul de la Cărbunești… În intermediara din etapa a 6-a, Progresul Ezeriș a avut o deplasare dificilă la Târgu Cărbunești. A fost în fapt o bătălie pentru locul 3 din play-out. Progresul Ezeriș avea un ecart de două puncte față de gorjeni, cu 23 de puncte acumulate.

CS Gilortul Târgu Cărbuneşti – ACS Progresul Ezeriş 0-2 (0-0)
Au marcat: Gâlcescu (54) și Dănăricu (90+1).
Liga 3 – Play-Out, Seria 7. 04 mai 2022. ora 18.00. Stadion: Cristinel Răducan (Târgu Cărbuneşti – Gorj)
Arbitri: Buzărnescu Dan Stefan – Ilinca Cristian Daniel, Popa Romeo (toți din Craiova)
Observator de arbitri: Anton Dumitru (Balş – Olt).
Delegat FRF: Cuşcă Ionuţ Cătălin (Alexandria – Teleorman).

Progresul Ezeriș

Progresul Ezeriș (antrenor Dorian Arbășan): Birăescu (cpt.) – Zamfir, Ciurea, Dumitru, Dragomir – M. Călin, Rotariu, Căraușu (86, Crețu), Barbu (60, Turău) – Ciopraga, Musoni. Pe bancă: Secula, Dediu, Bot, Măduță.

Min 4. ocazie Gilortul. A șutat Dănăricu din centrul careului mare, dar Biraescu a fost la post și a reținut fără probleme.
Min 10. ocazie mare Progresul Ezeriș. După o fază cursivă de atac mingea a ajuns ajunge în colțul careului de 6 m la Barbu. Acesta, singur cu portarul în față a ratat incredibil trăgând mult peste transversală.

Min 38. Șut de la 20 metri, Avramescu pe lângă bară din stânga lui Birăescu.
Min 44. Gilortul a fost foarte aproape de un autogol. Musoni de la 8 m lateral de poartă așează mingea pentru Călin. A intervenit în ultima clipă un fundaș gazdă și a trimis milimetric pe lângă propria poartă.

Repriza a doua gazdele încep mai hotărâte, au pus presiune teritoarială pe echipa cărășană. Cu toate acestea, Progresul este echipa care ratează monumental deschiderea scorului în minutul 53. Ciurea a scăpat singur spre poarta gazdelor pe partea dreapta de atac, dar a șutat telefonat permițându-i lui Constantinescu să respingă cu piciorul.

Iar așa cum se întâmplă mai mereu în fotbal… în minutul următor Dănăricu a bătut o lovitură liberă de pe partea stânga de atac. Gâlcescu a împins mingea în poartă din 6 m, făcând inutilă intervenția lui Birăescu. A fost momentul psihologic al partidei, golul din prelungiri al Gilortului neavând decât o importanță statistică, Istoria partidei era deja scrisă…

Cristian Șodâncă: „A fost un meci echilibrat. Pentru atitudinea arătată în a doua repriza, cred că victoria gazdelor este meritată”

Cristian Șodâncă, președintele Progresul Ezeriș a declarat: „A fost un joc echilibrat. Am avut ocaziile noastre bune de a marca. Din păcate nu am reușit să înscriem. Gazdele s-au impus la final. Jocul a avut parcă aceeași desfășurare ca și partida tur din play -out. Noi am primit din nou golul doi în minutul 91, când deja jucam cu 3 fundași și încercam să egalăm.

Progresul EzerișCă a fost 2-0 în loc de 1-0, nici nu mai contează. Important este să ne revenim din punct de vedere fizic. Asta pentru că a fost cea mai lungă deplasare. Am jucat pe o ploaie torențială până prin minutul 60. Nu am avut nici posibilitatea să avem apa caldă după joc și am ajuns acasă la miezul nopții. Trebuie să ne revenim fizic, dar și psihic. Este de greu de digerat această înfrângere. Trebuie să ne implicăm mai mult pentru a reuși să obținem mai mult de la fiecare joc!”

Pentru atitudinea arătată în a doua repriza, cred că victoria gazdelor este meritată”, a mai spus Cristian Șodâncă.