Păuliș se califică la Caransebeș în finala regională a Cupei României!

ACS Magica Balta CaransebeșCS Păuliana Păuliș 1-3 (0-2)
Au marcat: 0-1: Bogdan (14); 0-2: Brândușe (25); 1-2: Megheleș (53); 1-3: G. Pop (77).
Arbitri: Claudiu Matiș – Marius Talpoș, Raul Teodorescu (toți din Timişoara).
Delegat: Florin Oglindoiu (Drobeta-Turnu Severin).
Magica Caransebeş (antrenor Petru Bona): Ruicu – Birtea, Dovlete, Duțescu, Dragomir – Feneș, Derbac – Slaveți (46, N. Bona), Crăciun, Arjocan – Megheleș. Pe bancă: Dalea – Isac, Ianoșel, Neamțu, Stanciu.
Cartonașe galbene: Feneș, Megheleș.

Păulișana Păuliş (antrenor Lucian Ciba): Toma – Morar, Becheș, Pleșca, C. Morariu (17, Al. Mitu, 80, Crișan) – Gavrilaș, G. Pop, Schinteie, P. Varga – Brândușe (80, Nădăban), Bogdan (73, D. Ștefan). Pe bancă: Ticiu – Hrîncescu, J. Grigorean, A. Grigorean.
Cartonașe galbene: Becheș, Gabriel Pop, Brândușe, Bogdan.
Câștigătoarea Cupei României a județului Arad s-a impus și pe terenul din cartierul Balta Sărată cu 3-1. Prin acest scor și corelat cu victoria, 2-0, din fața celeilalte echipe din serie, Gloria Moșnița, arădenii obțin maximum de puncte și implicit calificarea în finala Cupei Regionale unde va da piept cu Minerul Lupeni. Spre lauda lor, arădenii au avut și 3-0 de suporteri sosiți cu un autocar și care și-au încurajat echipa de la tribuna a II -a.
Elevii lui Lucian Ciba au fost mai pragmatici, au deschis scorul în minutul 14 și după 25 de minute conduceau cu 2-0. Primul gol a venit după o acțiune pe flancul stâng a lui Raul Bogdan și a înscris destul de ușor printr-un șut la colțul scurt. Golul doi arădean a venit după un corner executat de Varga, iar Brândușe a înscris cu capul profitând de indecizia apărării gugulane.
Arădenii au mai avut ocazii prin Bogdan, Schinteie și Bogdan, dar și Magica a punctat la capitolul ocazii prin dubla lui Megheleș și ocazia lui Crăciun, faze la care portarul Eugen Toma a avut robinsoniade spectaculoase.
Arădenii au început repriza a doua mai prudent, iar Magica a alergat după recuperarea handicapului. A reușit să aducă scorul la 1-2, după golul lui Megheleș obținut după o diagonală a lui Feneș. A urmat însă golul trei arădean, din lovitură liberă directă de la 22 de metri prin care Gabi Pop a închis tabela.

Remus Orleanu (delegat Magica Caransebeș): „Un joc echilibrat între două echipe de liga a 4-a, cu victorie meritată a celor de la Păuliș obținută pe două greșeli personale de portar. Prima repriză a aparținut oaspeților, care au fost mai pragmatici în joc. Repriza a doua ne-aparținut nouă, pentru că i-am dominat. Trebuie să-l evidențiez pe portarul Toma care fost magistral și a avut un rol important mai ales în prima repriză când a menținut scorul de 0-2 după ocaziile lui Megheleș și Crăciun. Noi am avut lipsă și trei jucători titulari, pe Petruț, Liviu Străin și Frenț.”
„Mergem in finala regională a Cupei României, la Lupeni împotriva celor de la Minerul Lupeni. Pentru echipa noastră au marcat Bogdan Raul, Flavius Brânduse și Gabi Pop. Felicitări tuturor băieților! Suntem mândri de voi! Mulțumim special tuturor celor care au făcut deplasarea alături de noi si ne-au susținut chiar dacă afară au fost aproape 40 de grade!”, au precizat arădenii pe pagina de socializare a clubului.