Manu Gheorghe: ,,Noi, deocamdată suntem sub nivelul diviziei C”

În ultimul meci al acestui sezon regulat, Progresul Ezeriș a fost zdrobită, pe teren propriu de CSM Deva. Băieții lui Manu Gheorghe au suferit foarte mult în apărare, iar devenii au profitat. Astfel CSM Deva merge acasă cu toate cele 3 puncte și își asigură matematic locul în play-off. Iar cărășenii încheie acest sezon pe locul 8, cu doar 9 puncte. Din păcate pentru socenenți, lucrurile nu au mers prea bine în acest sezon. Rezultatul de astăzi atestă meciurile slabe pe care le-au făcut aceștia.

Manu Gheorghe - Progresul Ezeriș

Progresul Ezeriș – CSM Deva: 0-7 (0-5)
Au marcat: Kayando ( 5, 35, 52), Popescu ( 13, 20, 45), Sulea ( 75).
Liga a 3-a, seria 7.
Data: 3 decembrie 2022. Ora 14:00. Stadion ,,Gloria” din Reșița.
Arbitri: Buzărnescu Dan Ștefan ( Craiova- Dolj) – Anghel Laurențiu ( Craiova- Dolj), Constantinescu Daniela ( Craiova- Dolj).
Observator de arbitri: Anton Dumitru ( Balș- Olt)
Delegat de joc: Oglindoiu Florin Dumitru ( Drobeta Turnu Severin- Mehedinți).

Progresul Ezeriș ( antrenor Manu Gheorghe): Birăescu (cpt.) – Dumitru ( 76, Șt. Lungu), Zamfir, Popescu, Ciurea – Semco( 76, Turău) – Derbac, Călin (62, Barbu), Rotariu, Careba – Popa ( 46, Boț). Rezerve: Varga – Lungu I., Crețu, Constantin.
CSM Deva ( antrenor Ștefan Nanu): Bădescu- Iana (76, Neagoe), Kayondo (54, Sulea), Iordache, Pencea – Stelea (76, Marinca), Bloj – Creciunesc (54, Kelemen), Vișan – Doboș, Popescu (46, Lemac). Pe bancă: Lazăr – Branea, Pătulea, Opriș.
CSM Deva a demonstrat că este liderul neînvins în acest sezon și faptul că este o echipă omogenă, ceea ce progresiștilor le lipsește momentan. Încă din prima repriză Deva s-a impus categoric, scorul la pauză fiind de 0-5. După pauză aceștia au jucat mai lejer, însă au reușit să mai înscrie de două ori. Progresul Ezeriș a fost inferioară Devei, iar jocul prestat de progresiști a fost unul slab și cu multe greșeli în apărare. Deși a încasat 7 goluri, portarul Ezerișului, Cristian Birăescu a fost și de această dată cel mai bun din echipa sa, având numeroase intervenții salvatoare. Dacă nu erau intervențiile acestuia, scorul putea fi mult mai mare. Nici jucătorii intrați pe parcurs, pentru Progresul Ezeriș, nu au reușit să schimbe jocul echipei.
Meciul cu CSM Deva încheie acest sezon pentru Progresul Ezeriș. Campionatul se va relua în al doilea weekend al lunii martie din 2023. Progresul Ezeriș urmând a juca în deplasare contra celor de la Gilortul Tg. Cărbunești.
La finalul partidei, antrenorul Progresului Ezeriș a făcut o radiografie a meciului, dar și câteva precizări despre problemele financiare…