Joc muncitoresc și cu mult noroc! ACSM Reșița este pe podium!

ACSM REŞIŢA – CSM FOCŞANI 1-0 (0-0).
A marcat: Dolghi (90+4).
Stadion: ”Mircea Chivu”. Specatori: 1000.
Arbitri: Mihai Motan (Târgovişte) – Mihai Marian Ionescu (Bradu – Argeş) și Cristian Cosmescu (Râmnicu Vâlcea).
Arbitru rezervă: Andrei Florin Vremăroiu (Moreni).
Observator arbitri: Zaharie Ciev (Timişoara).
Delegat joc: Petru Boros (Oradea).
Un „moldovan” bate moldovenii…
Unicul gol al partidei din Valea Domanului a venit după o acțiune pe flancul stâng al rosonerilor care l-a avut în prim-plan pe Vlad Chera. Acesta a centrat în spatele apărării moldovenilor, la colțul careului mic bara a doua, iar Dolghi a dejucat jocul la ofsaid al defensivei oaspete și a înscris cu un șut pe jos la colțul lung.
ACSM Reșița (antrenor Flavius Stoican): Goga – Dolghi, Dudea (cpt.), Rimovecz – Alexandru Negru (64, Ianis Doană), Damian Isac, Cioiu, Fota (72, Chera) – Haită (80, Lascu), Samake (64, Angelov), Andrei Burlacu (72, Tucaliuc).
Pe bancă: Dincă – Bocșan, Tucaliuc, Chera, Doană, Elton da Silva, D. Fărăgău, M. Angelov, Lascu.
Cartonașe galbene: Rimovecz, Haită, Goga.
CSM Focșani (antrenor Călin Moldovan): Ureche – Ciopa, Vișinar, Jalbă – Pedro Albino, Sorin Săpunaru (74, Andrei Mazilu) (cpt.), Denis Brînzan, Tamași – Marius D. Mihai, George Dănăilă (77, Rența), Alexandru Zaharia (87, Ungurianu).
Pe bancă: Uțiu – Creț, Mihnea Dănilă, Gabriel Dumitru, Florin Simion, Dragoș Oprea.
Cartonașe galbene: S. Săpunaru, Dănăilă, Brânzan, Jalbă, Mazilu.

Rosonerii sunt invincibile armada după patru etape și ocupă locul trei în clasamentul ligii a II-a. Elevii lui Flavius Stoican sunt neînvinși și acest lucru este până la urmă cel mai important. În clasament contează doar numărul golurilor fie ele cele marcate sau primite și nicidecum frumusețea jocului. Poți juca frumos și să nu agonisești nici un punct după 90 de minute de joc.

Elevii lui Flavius Stoican au dominat teritorial jocul, dar oaspeții s-au apărat precis și etanș. Reșița a avut două ocazii de gol prin Andrei Burlacu. Însă nu trebuie să-l mâniem pe Dumnezeu pentru că partida putea să se termine cum nu se putea mai rău pentru ACSM Reșița, dacă Radu Ungurianu era mai inspirat pentru echipa lui la fazele din minutele de prelungire, la scorul de 0-0!
Flavius Stoican a făcut o radiografie pertinentă a jocului de sâmbătă.

„Am întâlnit o echipă care s-a apărat compact și am avut speranța ca o să deblocăm mai repede meciul. Am ratat în prima repriză, iar meciul a devenit din ce în ce mai greu. În repriza a doua a fost centrarea lui Dolghi și finalizarea lui Lascu, când am ratat o altă ocazie mare de gol.
Totuși, am reușit să obținem în prelungiri trei puncte mari. Nu vreau să fiu subiectiv, ci realist, a fost un joc muncitoresc, în care jucătorii au arătat multă dorință și am câștigat în mod norocos. Am reușit această victorie în minutul 94. Mi-am dorit să avem un joc la fel cum a fost și celălalt, cel de la Steaua, dar ținând cont că am întâlnit o echipă care s-a apărat, bănuiam că va fi destul de greu să marcăm.
Sunt atât de importante aceste puncte câștigate încât nici nu știu cum să mă bucur. Suntem pe podium, ceea ce ne-am propus de la bun început. Vreau să subliniez și faptul că și atunci când o echipă bună nu joacă așa cum trebuie, tot câștigă puncte. Trebuie să rămânem în continuare realiști și să muncim, deoarece niciun meci nu este câștigat dinainte. Nu plecăm în niciun meci cu prima șansă, toate partidele încep de la 0-0 și trebuie să luptăm pentru fiecare minge.
Îmi felicit jucătorii că au crezut în victorie și am văzut la final de meci ce bucurie s-a produs între fotbaliști și suporteri.”