„Gladiatorii” lui Arbănaș au respectat tradiția cu Jiul Petroșani. Au învins din nou, grație lui „Bolek” și Musoni

„Gladiatorii” lui Arbănaș au respectat tradiția cu Jiul Petroșani. Au învins din nou, grație în primul rând lui „Bolek” și Musoni. Asta pentru că toți jucătorii au avut atitudine de gladiatori! Au luptat continuu până la epuizare. Progresul Ezeriș se află în postura ingrată de a se lupta pentru un loc în liga a treia. După 8 etape disputate în play-out, Progresul Ezeriș a continuat lupta de la distanță cu Armata Aurul Brad, rivala la ocuparea locului 4, ultimul care asigură participarea în liga a treia și din ediția viitoare de campionat.

În avampremiera etapei a 9-a, vineri 20 mai, Aurul Brad a învins cu 2-0 la Pandurii și a acumulat 25 de puncte. Brădenii au trecut, fie și pentru numai 24 de ore, la două puncte în fața elevilor lui Dorian Arbănaș. Sigur că Ezeriș mai avea de disputat finala cu Jiul Petroșani din Valea Domanului cu alb-negrii de la Jiul Petroșani.

Progresul Ezeriş – CSM Jiul Petroşani 5-1 (2-1)

Au marcat: Zamfir (23 și 35), Musoni (86, 88 și 90+2), respectiv Cocină (3),
Liga 3 – Play-Out. Seria 7. Data: 21 mai 2022. Ora: 18:00. Stadion: Mircea Chivu – Teren 2 Sintetic (Reşiţa).
Arbitri: Pascu Cristian Antonio (Sibiu) – Epure Adrian, Nistor Ioana (ambii din Orlat – Sibiu).
Observator de arbitri: Trancă Ciprian (Timişoara)
Delegat de joc FRF: Oglindoiu Florin (Drobeta Turnu Severin).

Gladiatorii

Progresul Ezeriș (antrenor Dorian Arbănaș): Birăescu (cpt.) – Mărgan, Dragomir, Ciurea, Zamfir – Rotariu, Cărăușu (85, Barbu), M. Călin (90+1, Bot), Dumitru (90-1, Crețu) – Turău, Musoni (90+3, Dediu). Pe bancă: Constantin.
Jiul Petroșani (antrenor Aurel Moldovan): Spânu – Bădărău, Ionică, Botoroagă (78, Chirițoiu), Keszeg (78, Marin) – Oprișa, R. Sandu (cpt.)– Mazilu (80, Mărmăneanu), Ioniță, Cocină – Drovi. Pe bancă: Tomescu – Turcu, Caralicea.

Gladiatorii

Rămași în 10 oameni, Ezerișul s-a dezlănțuit…

Bilanțul partidelor directe era net nefavorabil Progresului Ezeriș. Două victorii la Petroșani, un 2 – 0 în campionatul regulat și un 1 – 0 în play-out. A fost și o remiză albă la Caransebeș în turul sezonului regulat.

Jiul a deschis scorul la Reșița la prima fază de atac!

Meciul de la Reșița a început furtunos pentru Jiul. Elevii lui Aurel Moldovan au deschis scorul în minutul 3 în urma unei lovituri libere eronat acordate de centralul partidei. Asta pentru că nu a sancționat inițial faultul în atac asupra lui Mărgan. Un apeste alta, Cocină a înscris superb sub transversală.

Ezeriș nu a stat pe gânduri la 0-1 și a trecut la timonă

Ezerișenii nu au acuzat șocul prea mult. Au ieșit la joc, hotărâți să tranșeze jocul chiar dacă startul erau unul cu handicap pe tabelă. Egalarea avea sa vină în minutul 23, Dorel Zamfir, unul din cei mai buni jucători ai Progresului în acest play-out, a reluat în poarta oaspeților, dupa o respingere a lui Spânu. Interesant este că înaintea partidei, Dorel Zamfir, „Bolek” pentru prieteni, chiar vorbea în vestiar că ar fi timpul să dea și el gol la cate ocazii a avut.

Gladiatorii

Golul de 2-1 l-a reușit în min 34 când, la fel ca la primul gol a urcat în atac și a urmărit balonul respins de defensiva fundașilor jiuliști. „Bolek” a șutat puternic de la 10 metri în stânga lui Spânu. Ezerișul a preluat astfel conducerea pe tabela de marcaj. Peste doar 2 minute putea fi chiar 3-1. Ghinionul de moment a făcut ca șutul puternic al lui Dumitru să lovească încheietura barelor.

Repriza a doua a fost una „urâtă”

A doua repriza a fost una a contrastelor. Au apărut nervii și intrările la limita regulamentului, de o parte și de alta.
Ezerișul a rămas și în zece oameni, in minutul 60. În faza inițială, la fel ca la golul marcat de Jiul, la o tragere reciprocă între Dragomir și Cocină, s-ar fi putut acorda ușor fault in atac. Fundașul gazdelor a fost avertizat cu cartonaș galben, iar ulterior pentru proteste a văzut direct cartonașul roșu. După eliminare, Dragomir a și proliferat și „cuvinte sfinte” de Constantin și Elena. O greșeală gravă a tânărului fundaș care putea să coste scump echipa. Dar se pare că tocmai acest lucru i-a îndârjit și mai mult pe cărășeni.

Gladiatorii

Aceștia au devenit „gladiatorii lui Arbănaș” la propriu și figurat care nu au cedat niciun metru din teren. Au luptat cu îndârjire și determinare pentru cele 3 puncte. Au suplinit până la urma cu brio lipsa omului in minus. Au continuat să atace în continuu.

Musoni providențial pe final de joc…

Eforturile lor au fost răsplătite în ultimele 10 minute când Musoni Ngandoli si-a adus aminte pentru ce a fost adus la Ezeriș de Șodâncă! Musoni a realizat un hatttrick pe cât de spectaculos pe atât de eficient. În minutul 86, scorul a devenit 3-1, când Musoni a reluat din foarfecă de la 8 metri în plasa porții lui Spânu, în urma unui corner executat de pe partea dreapta de Cărăușu.

Gladiatorii

4-1 a fost în minutul 88, după o fază cursivă de atac pe partea stângă. Rotariu a făcut așezare în fața porții unde a apărut inspirat Musoni și a pus latul trimițând fără probleme în plasa porții lui Luis Spînu. Ultimul gol a fost marcat în minutul 90+2, când același Musoni a scăpat singur la limita offsaidului și a marcat cu un șut plasat de la 18 metri în vinclul din stânga lui Spânu care nu a avut nici o șansă.

Astfel datorită golurilor lui „Bolek” și Musoni, Progresul a obținut o victorie vitală care o duce la Brad în ultima etapă să aibă două șanse din trei. Victoria sau egalul. Ambele variante înseamnă menținerea echipei în Liga 3.

Gladiatorii

Cristian Șodâncă: „Înving cei care nu cedează”!

A fost un joc greu, așa cum anticipam. Un joc început de noi de la 0-1, dar băieții au avut tărie de caracter. Au întors scorul până la pauză. Cred că acea eliminare a lui Dragomir până la urmă a fost benefica. Asta pentru că ne-a ambiționat și ne-a motivat mai mult. Am reușit să înscriem 3 goluri în inferioritate numerică.

Gladiatorii

Cred că asta arată și spune multe despre atitudinea băieților. Ii felicit pentru că nu au cedat psihic și au învins de o manieră categorică. Jocul în sine pot spune că a fost unul mai degrabă urât. Au fost multe faulturi, fragmentări, cartonașe galbene și intrări la limită. Să nu uităm că noi am jucat pentru cele 3 puncte atât de necesare și nu pentru impresia artistică.  Felicit încă o dată echipa. Mergem la Brad să câștigăm și să demonstrăm că merităm încă un an in Liga3. Asta cu toate încercările și greutățile prin care am trecut. Pentru că așa cum spun de multe ori, „Înving cei care nu cedează”! Noi avem datoria față de noi înșine să nu cedăm!” – Cristian Șodâncă, președinte Progresul Ezeriș.