Ezeriș – Poli a fost remiză albă, dar cu două gafe majore: una a arbitrului Bădoiu și alta a președintelui Șodâncă

Liga a 3-a, seria a 8-a

ACS Progresul Ezeriş – ACS Poli Timişoara 0-0
10 aprilie 2021, ora 17:00
Arbitri: Bădoiu Marius Daniel (Craiova – Dolj) – Tudor Răzvan Claudiu (Craiova – Dolj), Cășuț Cristian (Arad – Arad).
Stadion: Municipal (Caransebeş – Caraş Severin)
Observator de arbitri: Mocanu Silviu (Arad – Arad)
Delegat FRF: Biriş Teodor (Hunedoara – Hunedoara)Progresul Ezeriș (antrenor Constantin Arbănaș): Birăescu (cpt.) – Mărgan (81, V. Lolea), Rimovecz, Plută, Dalea – Jinga, Derbac – Giurică. Marius Musteța, Marian Musteța – Neagu (83, L. Străin).
Pe bancă: Spînu – Drăgoi, Secula, Petruț.

Progresul Ezeriș continuă cursa pentru menținerea în liga a III-a, unde au ajuns după o muncă titanică, iar eforturile lor au fost răsplătite. A sosit însă timpul ca jucătorii mai tineri să învețe ce este munca eficientă și să fie pragmatici pentru că de încurajat și susținuți de către antrenori și conducerea echipei au fost har Domnului! Urmărind partida cu atenție, tinerii jucători amfitrioni au încă stilul boem de joc și mai mult, nu știu să-și pună în valoare propriile atuuri, cum ar fi potențialul ”bombardierului” Neagu sau Liviu Străin, de la care au ce învăța! Să nu uite că cei de la Progresul Ezeriș au fost singurii din județ care le-au dat o șansă să arate ce pot și le-au creat un mediu sănătos propice performanței. Junii cărășeni au nevoie doar de curaj, determinare și încredere în forțele lor, pentru că au potențial și știința jocului. Cea mai bună radiografie a partidei a făcut-o însă președintele Cristian Șodâncă: „A fost un joc bun, deși am intrat destul de moale și am permis adversarilor să vină peste noi în primele 10-15 minute. Apoi însă am echilibrat partida și am preluat ostilitățile ratând în prima repriza a doua, șanse bune de a înscrie. Repriza a doua a însemnat o dominare totală a noastră și doar neinspirația și superficialitatea la finalizare au făcut să nu marcăm. Am putea invoca și un penalty neacordat pe final de joc, între minutule 75 și 80 la un henț în careu al lui Daminuță, lucru remarcat cu fair-play și de către oaspeți, dar asta nu este o scuză că nu am câștigat noi. Mai mult, în finalul jocului, când am atacat cu toate liniile, putea însă și să ne coste, să pierdem meciul. Ar fi fost prea mult, după ocaziile ratate de Musteța, Jinga și Străin, Poli a avut un contraatac periculos în minutul 90, dar la fel de bine în minutul 93 și noi puteam înscrie la lovitura lui Plută scoasă de pe linia porții de un fundaș timișorean. Mai avem de lucru pentru a reuși să fim cu adevărat o echipă, pentru a reusi să îi facem pe băieți să joace toți pentru echipă si a elimina individualismul și egoismul în multe momente din joc. Mergem însă mai departe și încercăm să terminăm acest campionat cu fruntea sus și să jucăm cât mai bine și frumos!”Așadar, gugulanii au făcut o remiză albă cu junii timișoreni a lui Silviu Bălace, un rezultat poate decis și de faptul că arbitrul Bădoiu a făcut o gafă și nu a acordat un penalti în favoarea cărășenilor. A doua gafă a fost cea a președintelui Cristian Șodâncă, care nu a venit la meci însoțit de talismanul echipei ”Bubu”, motivația bossului cărășean fiind că micuța Elena Cristina deși și-a dorit foarte mult să vină la Caransebeș să-i vadă la lucru pe elevii lui Dorian Arbănaș, a fost trimisă în mod total neinspirat la program educativ cu… bunicii paterni. O gafă de neiertat a președintelui cărășean, pentru că în locul unei victorii fie ea și la limită, Ezeriș a scos doar o remiză albă! Și asta fără „Bubu” în tribună, care atunci când a făcut parte din „delegația” Ezerișului, acesta a acumulat șase puncte din șase posibile!