CSM Reșița câștigă la scor și derbiurile cărășene

CSM Reșița s-a mai impus într-un derbi cărășan… De data aceasta, elevii lui Dan Alexa  au trecut de croații lui Boșco Vișatovici de o manieră categorică. Rosonerii au condus chiar cu 3-o după un sfert de oră de joc.
Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița  AFC Voinţa Lupac 5-0 (4-0)

Liga 3 – Play-Off, Seria 7. Data: 3 mai 2022. Ora: 18:00. Stadion: Mircea Chivu (Reşiţa).
Arbitri: Vădana Sorin (Cluj-Napoca) – Suciu George (Câmpia Turzii), Popa Dragoș Daniel (Băişoara – Cluj).
Observator de arbitri: Nicoară Marius (Drobeta Turnu Severin).
Delegat de joc FRF: Rouă Cristian (Bumbești -Jiu).

Au marcat: 1-0 Ndiaye Mediop (13). 2-0 Ion Vasluian (15). 3-0 Valentin Munteanu (17). 4-0 Sebastian Velcotă (40). 5-0 Laurențiu Breșneni (53).
Așa s-au marcat golurile..

1-0. Mediop a deschis scorul cu o lovitură de cap de la 10 metri zona centrală. Balonul s-a oprit în vinclu din stânga porții lui Trașcă. 2-0. Vasluian a înscris cu un șut la colțul lung de la 8 metri la o pasă a lui Vali Lazăr. 3-0. Mediop a luat o acțiune pe flancul drept. A centrat pe jos în fața porții pentru Vali Munteanu, aflat la bara a doua și a înscris simplu cu un șut pe mijlocul porții. 4-0. Darius Velcotă a închis tabela până la pauză cu un șut de la 20 de metri pe centrul porții. 5-0. Laurențiu Breșneni a înscris cu capul din alergare de la prima bară, după un corner executat de pe flancul drept de Cristea.

CSM Reșița

Prea multe nu se pot spune despre o partidă în care CSM Reșița a condus cu scor de forfait după 17 minute de joc. Dan Alexa și-a respectat cartea de vizită și a trimis în teren un prim unsprezece cu mare poftă de joc. La rândul lor, rosonerii au confirmat așteptările, iar Darius Velcotă a făcut într-adevăr o partidă foarte bună. De partea cealaltă, Danci a încercat să-și mobilizeze coechipierii însă croaților nu prea le-a ieșit mai nimic pe ofensiv. Și asta cu toate că Cristodulo a fost un veritabil gladiator în avanposturi și s-a bătut de unul singur cu experimentata defensivă rosonero. Pe lângă cele cinci goluri în poarta lui Trașcă, rosonerii au mai avut o bară prin Valentin Lazăr (34).

Este adevărat că la golul trei marcat de CSM Reșița, Mediop nu a reușit să dejoace jocul la ofsaid al croaților, însă faza a avut ritm și l-a prins prost plasat pe asistentul linei doi, Popa. Rămâne însă de discutat evoluția per ansamblu a echipei amfitrioane, care pe final de joc și-a permis să joace 15 minute cu om în minus. Drăghiceanu abia revenit după o accidentare a invocat dureri la picior, iar Dan Alexa nu a vrut să riște refacerea jucătorului. În rest vorbim de o victorie meritată a roș-negrilor din Vale.. Acolo unde nimeni nu câștigă în fața dream teamului creat de Dan Alexa!

Dan Alexa: „A fost un joc la discreția noastră”

Antrenorul rosonerilor, Dan Alexa a făcut o radiografie pertinentă a celor petrecute ieri în Valea Domanului. „A fost un joc la discreția noastră, iar meciul a fost controlat de noi încă de la început. Am început bine meciul. Am și înscris repede, iar din minutul 16 era deja 3-0. Mă bucur pentru rezultat și pentru evoluția echipei. Aveam nevoie de o victorie categorică după cele două egaluri cu Pandurii și Deva. Ne-am regăsit ritmul și sunt mulțumit în mare de tot ceea ce s-a întâmplat la acest meci. Urmează două meciuri acasă.

În acest moment lucrurile sunt clare, nu mai putem pierde locul I. Am câștigat seria. Ne așteaptă meciuri grele cu Pandurii și Deva, dar le vom trata foarte serios. Ne așteaptă apoi barajul. Trebuie să fim într-o formă bună. Legat de lot, am jucat pe final aproximativ 15 minute în 10 oameni. Nu am vrut să risc cu Drăghiceanu. A simțit o durere la picior. N-am vrut să riscăm să se accidenteze mai grav.”

Boșco Vișatovici: „Îi felicit băieții mei doar pentru efortul depus”

Boșco Vișatovici, antrenorul Voinței Lupac era foarte supărat pe elevii săi. „A fost un joc dominat de echipa gazdă. Felicit băieții mei doar pentru efortul depus ca să spun așa. Pot spune că au intrat pe teren deconectați de la joc. Am întâlnit cel mai solid adversar. Este meritată victoria Reșiței. Scorul reflectă fix ceea ce s-a întâmplat pe teren. Sunt supărat pe unii dintre băieții mei.

Nu putem trata chiar așa jocurile pentru că încă n-am intrat în vacanță. Mai avem meciuri de disputat. Dacă unii vor continua cu aceeași atitudine în joc, din păcate pentru ei, ne vom strânge mâna la finalul campionatului. Nu te poți prezenta într-un meci oficial în așa mod. Urmează vineri jocul de la Deva. Sper ca până atunci vor înțelege jucătorii mei că mai avem meciuri de disputat. Trebuie să se prezinte cu o altă atitudine”.

CSM Reșița (antrenor Dan Alexa): Micu –  Bărboianu, Dudea, Sima (70, Rimovecz), V. Munteanu (68, Fota) –  Breșneni (cpt.) (59, Drăghiceanu), Vasluian, Cristea, Velcotă (59, Jorza)- V. Lazăr (59, Cioinac), Mediop.
Pe bancă: Zimmermann –  Manolache, Negru, Mura.

Voința Lupac (antrenor Boșco Vișatovici): Trașcă – Lucică (46, Cega), Circa, Vaștag, V. Marcu (81, Dalea) – Săndescu, Bărbulescu, Danci (cpt.), Jinga – Cristodulo (81, Jivan), Giurică (65, Arjocan).  Pe bancă: Căpățână –   Banac.