CSM Reșița a pierdut la Mioveni! Pelici știe să câștige și acasă, dar și Minteuan să antreneze…

Astăzi, 7 noiembrie, CSM Reșița s-a deplasat la Mioveni, acolo unde a disputat partida din cadrul etapei a 11-a a Ligii a II-a. A fost de fapt debutul antrenorului Alin Minteuan la Reșița care tocmai la prima partidă oficială a lui s-a duelat cu ex-antrenorul Reșiței, Alexandru Pelici.

Foto faceek CSM Resita – Miruna Mihancea ofițer de presă

CS MIOVENI – CSM REȘIȚA 10 (1-0)

A marcat: 1-0: BOGDAN RUSU (21, din penalti).

Stadion: Orăşenesc (Mioveni – Argeş);

Arbitru: Viorel Nicușor Flueran (Craiova) – Petruţa Iugulescu (Târgovişte) și Mihaela Țepușă (Bucureşti);

Arbitru Rezervă: Ana Maria Terteleac (Berceni – Ilfov);

Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoşani) și Dumitru Crăciun (Berceni – Ilfov).

CS Mioveni (antrenor Alexandru Pelici): I. Popescu – Oancea, Garutti, Al. Iacob, Mar (82, C-tin Șerban) – D. Toma, Sz. Vereș – Ișfan (82, Trașcu), Massaro (58, Laurențiu Marinescu), Coșereanu (cpt.) (70, Rădescu) – Bg. Rusu (82, Negruț).

Pe bancă: Val. Sima – Gherghe, F. Constantin, L. Marinescu,Velbrum.

CSM Reșița (antrenor Alin Minteuan): Cobrea – Dudea (cpt.), Dumitraș, D. Ciobanu, C. Lungu (83, Breșneni) – Dat, Laur. Buș, Rob. Boboc, Astafei (59, Danci), Rașoveanu (76, Bagherea) – Matulevicius.

Pe bancă: Zimmermann – Szijj, Brînzan, Ad. Ilie, I. Găman, L. Costache.

Misiunea lui Alin Minteuan nu a fost ușoară la Mioveni și acest lucru s-a văzut în rezultatul final al partidei, mai ales că antrenorul ardelean a declarat ferm că nu-l interesează jocul, ci doar rezultatele pentru a ieși din zona fierbinte a clasamentului ligii a II-a

Unicul gol al partidei a venit în urma unei faze fixe, din lovitură de pedeapsă dictată de arbitrul Flueran, după o pătrundere în careu a lui Ișfan care a fost faultat de Ciobanu. Bogdan Rusu a înscris cu un șut pe jos, pe centrul porții, portarul Cobrea plecând pe colțul stâng al lui.

Laurențiu Buș a fost unul dintre jucătorii activi ai echipei, a și avut două ocazii importante, prima în minutul 28, după o pătrundere de pe flancul stâng, dar șutul mijlocașului rosso-nero la colțul scurt a fost deviat în corner de fundașul Ișfan. Laurenșiu Buș a mai avut o bună oportunitate de a egala a avut-o și în minutul 80, însă șutul a fost unul slab fiind talonat de fundașii echipei gazdă.

Alte oportunități de a egala au avut Matulevicius (min. 50 lovitură de cap, după o lovitură liberă executată de Emanuel Dat) și Danci (75), însă tabela de marcaj avea să arate un scor favorabil echipei pregătite de Alexandru Pelici.

AEROSTAR BACĂU a stat.

ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – U CRAIOVA 1948 SA 0-0 (scor la pauză. Partida a început la ora 12,00).

marți, 10 noiembrie 2020, ora 19:30

UNIVERSITATEA CLUJ – FARUL CONSTANŢA

miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00

UNIREA SLOBOZIA – CSM SLATINA – amânat datorită cazurilor de covid al echipei gazdă.

SCM GLORIA BUZĂU – FOTBAL COMUNA RECEA – amânat datorită cazurilor de covid al echipei oaspete.