AFC Voința Lupac adună punct după punct în Liga a III-a! Chiar și în ultimul minut de joc!

AFC Voința Lupac are un parcurs bun în liga a III-a pentru o echipă nou-promovată. „Croații” cărășeni ocupă locul 5 în seria 7, cu o zestre de 8 puncte din cinci partide, golaveraj 8-8. În etapa a V-a, elevii lui Boșco Vișatovici s-au deplasat la Drobeta Turnu Severin unde au disputat partida cu Viitorul Șimian.

ACS Viitorul Şimian – AFC Voinţa Lupac 3-3 (1-0)
Au marcat: 1-0: Gelu Velici (44); 1-1: Sorinel Jinga (48); 1-2: Andreas Săndescu (57); 2-2: Fabio Trip (71); 3-2: Claudiu Ghighilicea (88); 3-3: Dragoș Circa (90+4).
Data: 25 septembrie 2021, Ora: 17:00; Stadion: Municipal (Drobeta Turnu Severin).
Arbitri: Pavel Adelin (Osica de Jos – Olt) – Albulescu Gica Sandocan Ionel (Turburea – Gorj), Costache Marian Silviu (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea).
Observator de arbitri: Ezaru Marian (Craiova )
Delegat de joc: Găman Sorin Sergiu (Târgu Jiu).

AFC Vointa Lupac

Viitorul Șimian (antrenor Relu Țurai): Ciută – Hondorocu, Mișea (46, Trip), Pop, Song – Luică (63, Orleanu), Rupa, Poiană (cpt.) (63, Schinteie), Șt. Toader (63, Pîșlea) – Ghighilicea, Velici.
Pe bancă: Mișu – Crâc, Dănoiu, Moroșanu, Iorgulescu.
Cartonașe galbene: Luică, Velici, Schinteie.
AFC Voința Lupac (antrenor Boșco Vișatovici): Căpățână – Vichente, Banac (72, Cărăușu), Circa, Cega (75, Jivan)- Lucică, Săndescu, Danci (cpt.), Vădrariu – Jinga (89, Coviț), Avramovici (89, Mihaly).
Pe bancă: Petruț – Zamfir, Dan Ovidiu, Gruia.
Cartonașe galbene: Jinga, Vădrariu, Cărăușu

Golurile echipei croate…

1-1: Elevii lui Boșco Vișatovici au egalat imediat după pauză, la o acțiune a lui Avramovici pe flancul stâng. „Ață” a centrat în careu pentru Jinga, care a înscris cu un șut din întoarcere la colțul lung al porții apărat de Ciută. 1-2: Cărășenii au preluat conducerea pe tabela de marcaj peste alte nouă minute după o acțiune a lui Lucică pe flancul drept. Ex-orăvițeanul a pasat în spate pentru Andreas Săndescu. Acesta a înscris cu o execuție senzațională de la 16 metri, șut-centrare sub bară, la colțul lung; 3-3: Golul cu care Lupac a cucerit un punct pe „Municipalul” din Drobeta Turnu Severin a venit în minutele de prelungire, după o lovitură liberă directă din lateral, executată în forța în careu. La finalizare a fost Dragoș Circa care a trimis sub bară din 6 metri, dintr-o pădure de jucători.

O remiză muncită, după șase goluri

A fost un meci de luptă, cu răsturnări de situație. Fiecare echipă a condus, pe rând, pe tabela de marcaj. Elevii lui Relu Țurai au deschis scorul prin Velici și au stabilit scorul pauzei. Voința Lupac a revenit în joc și rezultat. Croații au întors situația în favoarea lor în minutul 57, dar pe final de meci, scorul a devenit 3-2 pentru Șimian. Ambiția elevilor lui Boșco Vișatovici a dat roade pe final, în minutele de prelungire, când Circa a închis tabela. Trebuie spus că în afarea erorilor personale din defensivă la golurile primite, Lupac nu a putut conta pe serviciile complete ale lui Banac, care s-a accidentat și a fost schimbat în minutul 72 cu Jivan.

AFC Vointa Lupac - Zuza

Marian Zuza: „Am crezut în noi pînă la ultima fază a meciului”

Președintele croaților cărășeni, Marian Zuza a făcut o radiografie pertinentă a partidei: „La Severin au fost condiții de Liga Campionilor, începând cu baza sportivă și terminând cu organizarea jocului. Profit de ocazie să reamintesc eforturile d-lui primar Marian Vlasici. Anunț și o nouă colaborare cu firma de transport Iulică Hocker. O colaborare de bun augur și pe care o doresc să o realizăm pe o perioadă foarte lungă. Băieții noștri răsplătesc cu rezultate bune, ceea ce conducerea le asigură pentru acest nivel. Referitor la joc, felicit băieții și antrenorul pentru că au crezut într-un rezultat bun până în ultimul minut. A fost o muncă grea acolo, la Severin. Am egalat în ultima fază a meciului. Ne pregătim pentru meciul cu Jiul, unde trebuie să ne mai trecem în cont și cele trei puncte. Asta pentru a fi în grafic. Le-am și spus băieților că noi trebuie să fim o familie, să tragem toți la căruță cu aceeași intensitate. Cu alte cuvinte să joace toți constant bine și foarte bine, nu pe felii. Nu este ușor, suntem echipă nou promovată. La noi se simte oboseala acumulată, ne refacem, cât mai repede posibil”.